Kronika wydarzeń, galeria zdjęć

4 kwiecień 2019, 10:53:41

3.04.2019 - Wizyta i wykład gościnny prof. Gerta-Jana Hospersa - ‘The secrets of placemaking: designing places where people feel at ease’

W dniach 30.03-05.04.2019 r. w Instytucie Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej WNG UŁ gościł Gert-Jan Hospers, geograf ekonomiczny, profesor Uniwersytetu Radboud w Nijmegen (Holandia). Prof. Hospers jest prezesem fundacji promującej rozwój lokalny i regionalny w skali przyjaznej człowiekowi. Jego publikacje, inspirowane dokonaniami Jane Jacobs i Jana Gehla, dotyczą rozwoju miejskiego, kurczenia się miast i rewitalizacji centralnych części ośrodków zurbanizowanych. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia z zakresu placemaking i praktyki przestrzennej oraz ekonomiki miejskiej w Europie.

Prof. Gert-Jan Hospers wygłosił na WNG wykład pt. ‘The secrets of placemaking: designing places where people feel at ease’. Placemaking cieszy się rosnącym zainteresowaniem we współczesnych badaniach miejskich. Podejście mikroskalowe wskazuje, że o sukcesie przestrzeni miejskich często decydują interwencje o niewielkiej skali. Zmiana koloru elewacji, zapewnienie dogodnego przejścia, warunków do zatrzymania się, odpoczynku czy nasadzenia mogą istotnie wpływać na przeżywanie i docenianie poszczególnych miejsc.

Nagranie wykładu jest dostępne pod TYM ADRESEM. Zachęcamy do jego wysłuchania.